http://mylove-myworld.blog.cz/1007/sonfp-6-kolo Prosím hlásněte pro Donnu Sheridan.

Životopis

8. ledna 2010 v 18:54 | Barbora |  Životopis
Vlastním jménem Mary Louise Streep se narodila v New Jersey. Meryl je inteligentní modroočka. Otec pracoval jako ředitel farmaceutické společnosti a matka jako umělkyně. Meryl studovala na dramatické škole Yale School, kterou úspěšně zakončila zkouškami v roce 1975.

Hned poté se vydala do New Yorku, aby začala svoji kariéru herečky. Začala s hraním na prknech a stala se členkou divadla Public Theatre. V roce 1976 za hru "A Memory of Two Mondays" byla nominována na cenu Tony Award. I když v roce 1975 propůjčila svůj hlas ve filmu "Everybody Rides the Carousel", svůj debut si odehrála až o dva roky později ve filmu "Secret Service", který byl natočen pro televizi a Meryl si zahrála hlavní roli. Ve stejný rok natočila ještě dva filmy. První film "The Deadliest Season", opět pro televizi a druhý film "Julia".

V roce 1979 byla poprvé nominována na Oskara za roli Lindy ve filmu "The Deer Hunter". A o rok později ve filmu "Kramer vs. Kramer", získala tohoto Oskara (nejlepší herečka ve vedlejší roli). O tři roky později si tuto cenu zopakovala ve filmu "Sophiina volba" (Sophie's Choice), tentokrát získala Oskara za nejlepší herečku v hlavní roli.

Meryl patří k velice uznávaným Hollywoodským herečkám. Je velice pracovitá a i to přes to, že její snoubenec, John Cazale (hrál např. ve filmu Kmotr, 1972), nešťastně zemřel v roce 1978. Proto si úspěchy s Oskary velice často zopakovává. Celkem byla na Oskara nominována 13x, z toho 2x zvítězila. Od roku 1978 je vdaná za Dona Gummera, se kterým má již 4 děti.

Mezi její další filmy patří "Silkwood" (1983), "Out of Africa" (1985) a "Ironweed" z roku 1987. Ve filmu "Hudba mého srdce" (Music of the Heart) v roce 1999 byla opět nominována na Oskara. O dva roky později propůjčila hlas Fairy, ve filmu "Umělá inteligence" (Artificial Intelligence). K jejím novějším filmům patří "Adaptace" (Adaptation.) - opět nominace - a film "Hodiny" (The Hours), kde si zahrála spolu s Nicole Kidman a Julianne Moore. Oba dva filmy natočila v roce 2002 a za Adaptaci získala další nominaci na Oskara. Na rok 2004 připravuje filmy "The Manchurian Candidate" a "Flora Plum".

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.